Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powróciły dziś po konserwacji cenne archiwalia. To jedna z dwunastu części Albumu "Wicher et Burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931." Jest to dokumentacja stoczniowa dwóch kontrtorpedowców ORP Wicher i ORP Burza zbudowanych dla Polski we francuskiej stoczni Chantiers Navals Français.
Konserwacja trwała 10 miesięcy. Początkowo stan 64 kart oceniono na dość dobry, ale w trakcie prac dokument sprawił nieco kłopotów. Jak wyjaśnił Dariusz Subocz z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, wykonawca prac konserwatorskich, dokumentacja została wydrukowana na papierze przemysłowym z lat 30. ubiegłego wieku. Papier był zakwaszony, w trakcie wieloletniego użytkowania nie podklejono go na płótno, stąd liczne przetarcia i ubytki. Podczas wielu lat używania dokumentacji (na ORP Burza) stosowano prowizoryczne naklejki – posłużono się zwykłym brystolem i klejącą taśmą biurową. Zastosowany klej był świetną pożywką dla grzybów.
64 karty zostały oczyszczone mechanicznie, potem umyte specjalnymi mydełkami, a następnie osuszone. Uzupełniono papier we fragmentach naddarć. Powklejano łatki i zrobiono wzmocnienia. Wykonano też retusz pierwszej karty.
Album trafił do MMW w 1975 roku. Został wówczas poddany podstawowym zabiegom konserwatorskim. Koszt konserwacji wykonanej przez pracownię Dariusza Subocza to 50 tys. złotych. W planach Muzeum MW jest wyeksponowanie dokumentacji na przygotowywanej wystawie stałej, która ma zostać otwarta w listopadzie przyszłego roku.