Wystawy Muzeum Marynarki Wojennej

„MAMY ROZKAZ CIĘ UTRZYMAĆ…” – NOWOCZESNA WYSTAWA STAŁA MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ

"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską..." - te słowa rozkazu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uznawane są za akt założycielski Marynarki Wojennej odrodzonej Rzeczypospolitej. Dokładnie w dzień setnej rocznicy tamtego wydarzenia - 28 listopada 2018 roku - otworzyliśmy wystawę stałą MMW.

Od rozpadu imperiów w 1918 roku, co sprawiło, że Polacy służący pod banderami Rosji, Austro-Węgier i kajzerowskich Niemiec, zasilili kadrę powstającej polskiej Marynarki Wojennej, po walki o granice i utrzymanie odzyskanej państwowości. Budowa struktur i floty, baz w Gdyni, Helu i Pucku,  własnego szkolnictwa morskiego, kształtowanie się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej, wojennej bandery.

Czas wojennej próby – symbolicznych „wielkich dni małej floty”  powojennego rozczarowania, dramatów czasów stalinowskich, ale i dziesiątków lat pisania historii pokoleń marynarzy, okrętów, floty. Wreszcie ostatni etap – czas wchodzenia do rodziny państw wolnego świata, związania się z najpotężniejszym sojuszem militarnym – Paktem Północnoatlantyckim. Nowe perspektywy, nowe wyzwania, ale i problemy związane z koniecznością modernizacji floty.

Wszystko pokazane w koniecznej syntezie, na powierzchni, którą chętnie byśmy zwielokrotnili, by w pełni wykorzystać zawartość naszych magazynów i archiwów. Nowa wystawa łączy muzealną nowoczesność -atrakcyjny plastycznie wystrój, multimedia z muzealną klasyką – gdy opowieść tworzą zabytki, zachowane ślady przeszłości. Na wystawę trafiły najcenniejsze pamiątki po twórcach Marynarki, wojennych bohaterach, okrętach, zwycięstwach i dramatach. Atutem wystawy jest zatem oryginalny eksponat oprawiony w nowoczesną formę, a także atrakcyjna kolekcja modeli okrętów.

„Mamy rozkaz Cię utrzymać…..”  – słowa tej popularnej patriotycznej piosenki stanowią motto, tytuł tej ekspozycji, mówiącej o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej.

Fot. Henryk Nagrodzki (MMW)