Projekt błyskawica

"Ludzie Błyskawicy" to nasz nowy projekt - pragniemy skompletować pełną listę załóg ORP "Błyskawica".

Projekt błyskawica

"Ludzie Błyskawicy" to nasz nowy projekt - pragniemy skompletować pełną listę załóg ORP "Błyskawica".

Muzeum Marynarki Wojennej zwraca się w związku z tym do wszystkich zainteresowanych historią naszego słynnego niszczyciela! Legendę “Błyskawicy” tworzyli ludzie – dowódcy, załogi. W ciągu lat służby, okręt pojawił się w życiorysach tysięcy Polaków.

Realizację projektu „Ludzie Błyskawicy” rozkładamy na miesiące, nawet lata. Kompletowanie listy WSZYSTKICH historycznie członków załóg okrętu to zadanie wymagające wielu poszukiwań i kwerend. Nigdy nie powstała taka ewidencja. Zróbmy to wspólnie!

Najprostsze jest zestawienie kolejnych dowódców – dalej są już problemy. Pierwsze zbiorcze efekty zaprezentujemy na „Błyskawicy” w kolejnym sezonie – roku stulecia Zaślubin Polski z morzem. O postępach prac informować będziemy systematycznie. Zapraszamy także na FB: ORP „Błyskawica” w marynarskich życiorysach. 

Stwórzmy wspólnie opowieść o “Błyskawicy” w marynarskich życiorysach!

KOLEJNE OBSADY STANOWISKA DOWÓDCY ORP „BŁYSKAWICA”

  • 27 listopada 1937 – 4 stycznia 1938: kmdr por. Tadeusz Morgenstern-Podjazd

  • 4 stycznia 1938 – 23 listopada 1939: kmdr por. Włodzimierz Kodrębski
  • 2 października 1939 – 1 listopada 1939: kpt. mar. Tadeusz Gorazdowski (p.o.)
  • 1 listopada 1939 – 16 lutego 1940: kmdr ppor. Jerzy Umecki 
  • 16 lutego 1940 – 28 lipca 1940: kmdr por. Stanisław Nahorski
  • 5 czerwca 1940 – 16 czerwca 1940: kmdr ppor. Wojciech Francki (p.o.)
  • 16 czerwca 1940 – 13 września 1940: kmdr por. Stanisław Hryniewiecki (p.o.)
  • 13 września 1940 – 28 września 1940: kpt. mar. Tadeusz Gorazdowski (p.o.)
  • 7 października 1940 – 4 kwietnia 1942: kmdr por. Wojciech Francki
  • 20 marca 1942 – 22 maja 1942: kmdr ppor. Tadeusz Gorazdowski (p.o.)
  • 14 lipca 1942 – 24 czerwca 1943: kmdr ppor. Ludwik Lichodziejewski
  • 24 czerwca 1943 – 4 stycznia 1945: kmdr por. Konrad Namieśniowski
  • 4 stycznia 1945 – listopad 1945: kmdr por. Ludwik Lichodziejewski
  • 10 listopada 1945 – 28 maja 1946: kmdr por. Wojciech Francki

  • 20 czerwca 1947 – 20 lipca 1947: kmdr ppor. Bolesław Romanowski
  • 21 lipca 1947 – maj 1948: kmdr ppor. Wacław Krzywiec
  • maj 1948 – 4 lipca 1950: kmdr ppor. Zbigniew Węglarz
  • 4 lipca 1950 – 25 października 1952: kmdr ppor. Zdzisław Studziński
  • 25 października 1952 – 23 listopada 1954: kpt. mar. Stanisław Mielczarek
  • 23 listopada 1954 – 18 stycznia 1957: kpt. mar. Hieronim Kubera
  • 6 lutego 1957 – 18 sierpnia 1962: por. mar. Kryspin Lech
  • 18 sierpnia 1962 – 15 lipca 1963: kpt. mar. Tadeusz Morzycki
  • 12 września 1963 – sierpień 1967: kpt. mar. Józef Żywczak
  • sierpień 1967 – 1968: kmdr ppor. Bolesław Kilians
  • 1969 – 1974: kpt. mar. Zenon Sawa

  • 1974–1979: kmdr ppor. Zbigniew Strych
  • 1979–1982: kmdr ppor. Władysław Łomża
  • 1982–1990: kpt. mar. Mieczysław Waryszak
  • 1990–2002: kmdr por. Lesław Paprocki
  • 2002–2017: kmdr por. Jerzy Łubkowski
  • od 2017: kmdr por. Walter Jarosz

 

Usługa przewodnicka

tel. 58 620-13-81 wew. 20, 22
rezerwacja@muzeummw.pl

Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00
Podczas prowadzenia zajęć edukatorzy nie mogą odebrać telefonu od Państwa. W takiej sytuacji prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres mailowy lub kontakt telefoniczny w terminie późniejszym.

Partnerzy