A
a

Aktualności muzeum

17.07 – PROMOCJA KSIĄŻKI MACIEJA TOMASZEWSKIEGO ORAZ WYSTAWA PRAC MATEUSZA PROCIAKA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Macieja Tomaszewskiego „Kontrtorpedowce ORP Huragan i ORP Orkan. Niedoszłe ukoronowanie rozwoju stoczni polskich w II Rzeczypospolitej.” oraz wystawę prac Mateusza Prociaka

Maciej Tomaszewski jest badaczem historii bezkompromisowo dążącym do ustalenia faktów. Prawdy szuka analizując historyczne dokumenty, plany i zdjęcia archiwalne. Szczególnie drąży tematy techniczne. Często idzie więc pod prąd rozpowszechnionym, lecz błędnym poglądom i wyobrażeniom, utrwalanym poprzez powielanie w wielu publikacjach. Każda jego książka obala mity niemające poparcia w archiwach.

Książka traktuje o osiągnięciach, z których jesteśmy dumni i o wspaniałych ludziach, którzy tego dokonali. Przedwojenną przysłowiową wisienką na torcie tych osiągnięć miała być budowa w kraju liczących się wówczas okrętów wojennych w postaci kontrtorpedowców ORP Huragan i ORP Orkan. Biorąc pod uwagę wieloletnie przygotowania i czas trwania budowy w tej skali, byliśmy na wyciągniecie ręki od sukcesu. Książka zawiera 134 ilustracje i 4 rozkładane tablice dokumentujące to, co wówczas osiągnęliśmy na Wybrzeżu w ciągu 19 lat, a jest to oszałamiające. Głównym tematem jest konstrukcja nowych kontrtorpedowców. Niestety, przedwojenne sukcesy nie mają przełożenia na stan obecny.

Mateusz Prociak to modelarz i pasjonat polskiej Marynarki Wojennej. Przy użyciu programu graficznego koloryzuje czarno-białe zdjęcia. Pozwala to na zupełnie inne spojrzenie na Marynarkę Wojenną. W ten sposób propaguje historię MW, która jest najmniej znanym rodzajem polskich sił zbrojnych.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zawiszy Czarnego 1B

Sala audiowizualna

17 lipca 2020 r. godz. 17.00

Wstęp wolny

Aktualności