Wystawy Muzeum Marynarki Wojennej

WYSTAWA „OBLICZA WOJNY” PONOWNIE W MUZEUM

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ponownie zaprasza na wystawę „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” o polskich okrętach podwodnych „Sęp”, „Ryś” i „Żbik” internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 r., zorganizowaną we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie.
Wystawę będzie można oglądać w budynku Muzeum od 27 lipca do 8 listopada br.

Wystawa skupia się na losach ludzi – członków załóg, rzuconych w obce środowisko, bez znajomości języka czy kultury Szwecji. Przygnębieni przegraną kampanią wrześniową, zmuszeni bezczynnością do organizowania sobie czasu wolnego, a do tego zobligowani przez nasze Kierownictwo Marynarki Wojennej w Londynie do niepodejmowania ucieczki, poczuli się odrzuceni. Wielu z nich rwało się do walki, jednak internowanie wiązało się z przebywaniem w dozorowanych obozach. Z biegiem czasu Polacy zaczęli brać udział w życiu lokalnej społeczności, we wspólnych zabawach, uroczystościach, potańcówkach. Szwedzi otoczyli opieką i życzliwością samotnych marynarzy, łagodząc dojmujące uczucie samotności, tęsknoty za bliskimi i krajem. Pojawiły się polsko-szwedzkie małżeństwa, wielu z internowanych Polaków pozostało w Szwecji na stałe, podejmując pracę zawodową jeszcze w czasie internowania. To o tym właśnie jest ta wystawa – o tęsknocie, smutku, frustracji, ale także o radościach i życiu wśród Szwedów... Liczne zdjęcia z albumów fotograficznych internowanych marynarzy pokazują nam całe spektrum emocji i atmosferę tamtych lat. Zwiedzający mogą zapoznać się z postacią starszego marynarza Zdzisława Piechockiego, radiotelegrafisty z ORP Żbik internowanego w Szwecji oraz eksponatami z okrętów podwodnych OORP „Sęp” i „Ryś”. Bliźniacza wystawa została otwarta w Muzeum Morskie w Karlskronie. Obie wystawy różnią się formą i doborem eksponatów, ale zawartość merytoryczna pozostaje taka sama. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i poznania losów naszych podwodników!

Usługa przewodnicka

tel. 58 620-13-81 wew. 20, 22
rezerwacja@muzeummw.pl

Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00
Podczas prowadzenia zajęć edukatorzy nie mogą odebrać telefonu od Państwa. W takiej sytuacji prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres mailowy lub kontakt telefoniczny w terminie późniejszym.

Partnerzy