A
a

Aktualności muzeum

AUDIOPRZEWODNIKI NA SMARTFONACH

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich Gości. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.

Jak już informowaliśmy, stworzyliśmy dla Państwa audioprzewodniki, które uatrakcyjnią zwiedzanie muzealnych wystaw, a w przyszłości również okrętu ORP Błyskawica. Zakup urządzeń dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Niestety, z powodu pandemii klasyczne audioprzewodniki na razie nie zostaną udostępnione odwiedzającym. Znaleźliśmy alternatywne rozwiązanie – każdy chętny będzie mógł zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem we własnym telefonie.
Zwiedzający Muzeum, który korzysta ze smartfona, będzie mógł ściągnąć na niego specjalną aplikację. Pozwoli ona na samodzielne zwiedzanie z audioprzewodnikiem w telefonie. Aplikacja zawiera te same informacje i opisy, które będzie można usłyszeć na klasycznych urządzeniach. Usługa jest bezpłatna i ruszy od 1 marca. Wtedy przy kasie oraz wejściu na wystawę staną tabliczki z kodem QR, poprzez który będzie można ściągnąć aplikację. Obecnie dostępne będą dwie wersje językowe ścieżki podstawowej: polska i angielska. W niedalekiej przyszłości wśród opcji do wyboru pojawią się także: ścieżka rodzinna w tych językach (dla rodzin z dziećmi), audiodeskrypcja (dla osób z dysfunkcją wzroku) oraz wideo z lektorem Polskiego Języka Migowego (dla osób z dysfunkcją słuchu). Aby skorzystać z audioprzewodnika w telefonie, wystarczy kupić bilet na wystawę, mieć przy sobie smartfon oraz własne słuchawki.
To specjalna oferta nie tylko dla osób zainteresowanych historią morskiego rodzaju sił zbrojnych, ale także dla wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat Marynarki Wojennej.

Więcej o aplikacji

Aplikacja, która umożliwi zwiedzanie muzeum z własnym smartfonem, to „Movi Guide”. Na czym polega jej innowacyjność? Wyróżnikiem jest możliwość używania jednej wspólnej aplikacji w wielu miejscach w Polsce. Instalując ją, można zwiedzać muzea, ale także zamki, pałace czy ogrody zoologiczne, które również z niej korzystają. Użytkownik może pobierać i usuwać pojedyncze wycieczki w dowolnym momencie, nie obciążając dodatkowo pamięci telefonu.
Jak to działa? Wystarczy wybrać z listy dostępnych instytucji miejsce, następnie język oraz ścieżkę zwiedzania. W zależności od oferty może to być ścieżka podstawowa (dla szerokiego grona odbiorców), rodzinna (dla rodzin z dziećmi), audiodeskrypcja (dla osób z dysfunkcją wzroku) lub wideo z lektorem Polskiego Języka Migowego (dla osób z dysfunkcją słuchu).
Interfejs aplikacji został zaprojektowany tak, by zwiedzanie odbywało się w sposób wygodny i intuicyjny. Dla osób z dysfunkcją wzroku przewidziano dodatkowo możliwość zmiany opcji widoczności, czyli rozmiaru tekstu, odstępów między wierszami i znakami oraz kontrastu kolorystycznego.
Pomysłodawcą aplikacji jest firma Movitech, która od kilkunastu lat tworzy content oraz technologię dla muzeów.

Aktualności