A
a

Aktualności muzeum

85. URODZINY AUTOMOBILKLUBU MORSKIEGO

Z tej okazji w najbliższy weekend, od piątku do niedzieli, na Bulwarze Nadmorskim przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pojawią się zabytkowe pojazdy, których rodowód sięga okresu przedwojennego oraz rekonstruktorzy w mundurach i cywilnych ubraniach z okresu II RP.

Automobilklub Morski to najstarsza obywatelska organizacja skupiająca miłośników motoryzacji na Pomorzu. Założona została w 1936 roku przez ówczesną elitę społeczno-intelektualną Pomorza. Dziś, podobnie jak Aeroklub Gdański czy Polski Klub Morski, należy do najstarszych nieprzerwanie działających organizacji społeczno-sportowych, skupiających przed wojną Polaków z terenu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Automobilklub Morski to dekady sukcesów sportowych, ale także teraźniejszość i przyszłość. Klub nadal prężnie działa na niwie sportowej. Dba także o miłośników autozabytków. Jego chlubą jest modernistyczno–funkcjonalistyczny „modrzewiowy dwór” położony na Kamiennej Górze.

W ramach obchodów 85.lecia Automobilklubu Morskiego, w piątek 25 czerwca o godzinie 18.00, odbędzie się uroczyste spotkanie urodzinowe połączone z projekcją okazjonalnego filmu, na które zarząd AKM serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków. Od 25 czerwca po południu do niedzieli 27 czerwca, pod Muzeum Marynarki Wojennej obecni będą rekonstruktorzy. Będzie również zobaczyć przedwojenne pojazdy. W tym zapomniane już prawie Adlera, Berlieta, a także Peugeota 201, Citroena i Rolls Royce-a. Rekonstruktorzy z SRH Fort i GRH Retrospekcja przygotowali dodatkowo specjalną dioramę oraz wspomniany wcześniej punkt informacyjny.

Dodatkowo, 26 czerwca, spod siedziby Automobilklubu wystartuje klasyczny rocznicowy objazd miasta.

Obchody 85. Urodzin AKM są częścią obchodów Święta Morza i wpisują się w uroczystości rocznicowe ORP Błyskawica organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.

Automobilklub Morski

Automobilklub Morski

Aktualności