Biuletyn Historyczny
Biuletyn Historyczny
„Biuletyn Historyczny Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni” to jeden z najstarszych w Polsce periodyków naukowych poświęcony dziejom polskiego oręża na morzach i oceanach. Jest również jednym z podstawowych źródeł wiedzy o dziejach ludzi i okrętów. Pierwszy numer, ukazał się w 1963 r. nakładem sił Wydziału Historycznego Marynarki Wojennej. W zespole redakcyjnym znalazły się osoby niezwykle ważne dla upowszechniania dziejów Polski na morzu – Edmund Kosiarz, Włodzimierz Pogoda, Rafał Witkowski. Pierwszy numer „Biuletynu” rozpoczęli oni m.in. słowami: „Życzeniem naszym jest także szersze zainteresowanie problematyką historyczną marynarki wojennej historyków spoza marynarki, z wojskowych i cywilnych ośrodków naukowo-badawczych w kraju”. Chociaż na kolejny numer trzeba było czekać osiem lat, a autorami publikowanych tekstów byli prawie wyłącznie oficerowie Marynarki Wojennej, jego twórcy podtrzymywali zamierzenia otworzenia jego łam na również nie-wojskowe materiały.
Przez kolejne lata pismo się zmieniało. Drobnym korektom ulegała jego nazwa, której obecna forma ukształtowała się w 2016 r. (pierwszy numer ukazał się pod nazwą „Biuletyn Historyczny Marynarki Wojennej; w latach 1971–2015 jako „Biuletyn Historyczny”). Zmieniała się również częstotliwość jego ukazywania (najpierw jako rocznik, następnie dwurocznik, by od 2003 r. ponownie wychodzić w rocznym odstępie czasu). Największe przemiany nastąpiły jednak na jego łamach. Z czasem swoje teksty zaczęły nadsyłać również osoby spoza wojskowego kręgu, poszerzając spectrum poruszanych tematów. Dzisiaj „Biuletyn Historyczny Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni” to czasopismo naukowe, które nie jest zamknięte na „polską historię” oręża morskiego. Na naszych łamach ukazują się także teksty opisujące dziej flot całego świata, pojedynczych ludzi, jak i całych wspólnot, wybranych okrętów oraz rozwoju technologicznego na przestrzeni dekad i wieków. Każdy głos nauki, wzbogacający dyskusję o historii człowieka na morzach i oceanach.
Do 2021 r. nakładem pracy kolejnych zespołów redakcyjnych, w których na przestrzeni lat pracowały łącznie 22 osoby, ukazało się 36. numerów „Biuletynu Historycznego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni”.
Rada naukowa
Przy Redakcji działa Rada Naukowa, będąca organem opiniodawczo-doradczym Redaktora Naczelnego. Do zadań jej i jej członków należy w szczególności.
a) czuwanie nad poziomem naukowym czasopisma;
b) wyznaczanie w porozumieniu z Redakcją kierunków badań podejmowanych przez pismo (temat wiodący numeru) i czuwanie nad ich realizacją;
c) troska o popularyzację wyników badań naukowych publikowanych w czasopiśmie oraz promocja samego czasopisma w swych środowiskach naukowych.
W skład Rady Naukowej wchodzą:
1. dr hab. Dariusz Bugajski, prof. AMW (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni)
2. dr Robert Domżał (dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku)
3. prof. dr hab. Maciej Franz (Uniwersytet Adam Mickiewicza w Poznaniu)
4. Witold Głębowicz (zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie)
5. dr hab. Paweł Hut (dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON)
6. wadm. Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich)
7. prof. dr hab. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
8. prof. dr hab. Beata Możejko (Uniwersytet Gdański)
9. dr Anna Pastorek (Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej)
10. dr Robert Rybak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
11. dr Józef Szymeczek (Uniwersytet Ostrawski).
Komitet Redakcyjny
Za przeprowadzenie procesu wydawniczego odpowiada Komitet Redakcyjny „Biuletynu Historycznego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni”, składający się z Redaktora Naczelnego, Sekretarza Redakcji oraz Członków Redakcji, w liczbie niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesu wydawniczego.
W skład Komitetu wchodzą:
Adres Redakcji:
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Recenzenci
Zgłaszane do procedowania teksty poddawane są ocenie merytorycznej i zewnętrznym recenzjom.
System recenzowania opiera się na standardzie double-blind review. Do każdego tekstu powoływanych jest dwóch niezależnych recenzentów, legitymujących się odpowiednim dorobkiem naukowym w danej materii.
W 2021 r. recenzentami 36. numeru „Biuletynu Historycznego Muzeum Marynarki Wojennej” byli:
dr hab. Andrzej Drzewiecki, prof. AMW
prof. dr hab. Albin Głowacki
dr hab. Marek Herma, prof. UP
dr hab. Andrzej Niewiński, prof. KUL
dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek
prof. dr hab. Elżbieta Kaszuba
dr hab. Jerzy Kirszak
dr hab. Tadeusz Kondracki, prof. IH PAN
dr Karol Kościelniak
dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK
prof. dr hab. Piotr Mickiewicz
prof. dr hab. Tadeusz Wolsza
dr hab. Piotr Wróbel, prof. UJ
prof. dr hab. Mariusz Zieliński
Informacje dla Autorów
Redakcja nie przyjmuje tekstów już opublikowanych bądź przyjętych do publikacji w innych wydawnictwach. Wszystkie przypadki łamania rzetelności naukowej, jak np. plagiaty, „ghostwriting”, „guest autorship” będą zgłaszane odpowiednim organom.
Teksty proszę wysyłać drogą elektroniczną na adres Redakcji. Teksty przekazywane redakcji powinny zostać przygotowane w formatach: .doc; .docx; .rtf. (teksty sporządzone w innych formatach będą wyłączone z procedury przyjęcia do druku; teksty w sformatowane w sposób utrudniający w jakikolwiek sposób odczytanie ich treści, również zostaną wyłączone z procedury przyjęcia do druku). Natomiast ich objętość nie powinna przekraczać (liczonych ze spacjami i polami przypisów):
a) artykuł naukowy lub materiał źródłowy – 60 000 znaków;
b) komunikat badawczy lub recenzja – 30 000 znaków.
Autorzy, którzy decydują się na dołączenie do tekstu publikacji materiał ikonograficzny, zobowiązani są do posiadania do niego praw autorskich lub pozwolenia na ich wykorzystanie przez posiadacza takowych praw.
Nadsyłane materiały powinny zostać zredagowane zgodnie z instrukcją wydawczynią dołączoną w załączeniu: INSTRUKCJA WYDAWNICZA
Za opublikowane teksty autorzy otrzymują honorarium autorskie.
Nabór do każdego kolejnego numeru „Biuletynu Historycznego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni” jest prowadzony do 31 stycznia.
Archiwalne numery
Sekretariat
-
Rezerwacje