Aktualności muzeum
FERIE W MUZEUM!
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza, jak co roku, na Ferie w Muzeum!
W terminie 29.01-09.02 (od poniedziałku do piątku) – warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci o stałej porze
o g. 10.00 i 11.30 w cenie 15 zł/os.
Opisy poszczególnych zajęć poniżej:)
Obowiązują zapisy na zajęcia - nr tel. 58 620 13 81 w. 22, 20
(od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00)
Z kolei w terminie 16-26.01 oraz 13-23.02
(termin ferii w pozostałej części Polski, od wtorku do piątku) - regularne oprowadzania po Muzeum o stałej porze (g. 10.00 i 12.00)
w cenie 10 zł dziecko, 20 zł dorosły bez żadnych dodatkowych kosztów.
Informujemy, że dzieci w wieku poniżej 7 lat pozostają na czas zajęć pod opieką rodzica!
Przed zajęciami prosimy o zapoznanie się z załączonym regulaminem uczestnictwa.
Opisy poszczególnych zajęć:
Młody marynarz to lekcja dla dzieci, na której, poprzez zabawę zapoznają się ze specyfiką służby na okręcie. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzenia munduru marynarza, poznają jak wygląda dzień marynarza na okręcie (np. wciągnięcie bandery, wybijanie szklanek), jak wygląda łączność na okrętach, do czego służy flagowy. Spotkanie będzie również okazją do zapoznania się z działaniem prądu. Dla dzieci przewidziane są również zabawy ruchowe.
Podwodny świat z masy solnej to zajęcia plastyczne, na których będziemy rozwijać wyobraźnię i nie tylko. Będziemy tworzyć kompozycję z kolorowej masy solnej. Jest to też okazja, by poćwiczyć małe paluszki w lepieniu figurek ryb, ślimaków i innych zwierząt morskich. A może nam się uda wylepić okręt podwodny?
Szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża to lekcja łącząca wiedzę o latarniach z pracami plastycznymi rozwijającymi zdolności manualne, zmysł techniczny i wyobraźnię. Prowadzący opowiedzą o roli latarni, których światło ratowało statki przed skałami i mieliznami wybrzeży. Sporządzając model latarni z tektury i kolorowego papieru uczestnicy zajęć przyjrzą się ich konstrukcji.
Nauka węzłów marynarskich i kodu sygnałowego – na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, jakich węzłów i do czego używają marynarze na co dzień, co to jest knaga czy bandera. Nauczą się jak wykonać węzeł płaski lub ratowniczy. Odkryją do czego może się przydać umiejętność robienia węzłów poza służbą na okręcie.
Podwodny świat nurka – spotkajmy się w magazynie studyjnym. Zapraszamy na spotkanie w niedawno powstałym, a udostępnianym dla zwiedzających tylko przy wyjątkowych okazjach, podziemnym magazynie. Pokazany, niemal niezmienny od XIX wieku, sprzęt służył nurkom budującym port w Gdyni w latach 20. XX wieku. Był na wyposażeniu Marynarki Wojennej od początku jej tworzenia w 1918 roku. Opowiemy, ile waży kombinezon i ekwipunek nurka, jakie są jego części składowe, czym się różni nurek klasyczny od płetwonurka i o niebezpieczeństwie dekompresji. Opowieściom będą towarzyszyły doświadczenia, gry i zabawy dostosowane do wieku uczestników.
Fauna i flora Morza Bałtyckiego. Jakie zwierzęta i rośliny żyją w Morzu Bałtyckim? Jak zmieniało się nasze morze przez kolejne epoki? O tych i innych ciekawostkach związanych z naszym akwenem opowie nasz edukator, wciągając jednocześnie dzieci w zabawy manualne. Na pamiątkę do zabrania własnoręcznie wykonana rybka!
Zwiedzanie z zagadkami polegać będzie na poznawaniu zabytków i wystaw pod opieką przewodnika, ale z udziałem własnym zwiedzających. Pomoże im w tym specjalnie przygotowana książeczka z pytaniami dotyczącymi zbiorów prezentowanych na wystawach. To zabawa, a jednocześnie bardziej świadome obcowanie z zabytkami, specyfiką muzeum i historią polskiej Marynarki Wojennej.
Mundur marynarski. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jaka jest historia marynarskiego munduru oraz jak zmieniał się on w historii marynarki. Nauczą się rozpoznawać i nazywać jego podstawowe elementy. Będą też mogli wykonać własnoręcznie tradycyjny kołnierz marynarski, który zabiorą jako pamiątkę z wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej.
Galion, kasztel i przeciąganie pod kilem. Życie marynarzy na XVII-wiecznym żaglowcu. Żeglowanie w XVII wieku stanowiło niebezpieczną profesję, która kojarzyła się raczej z szybką drogą w zaświaty niż z wielką przygodą. Dzięki lekcji poświęconej temu zagadnieniu uczestnicy będą mieli możliwość poznać codzienne, niełatwe życie dawnych marynarzy – w jaki sposób czyszczono zabrudzony pokład, jak wyglądały posiłki w czasach pozbawionych lodówek, jak utrzymywano dyscyplinę wśród załogi złożonej często z byłych skazańców.
Patent marynarski – zostań marynarzem. Co zrobić, aby zostać marynarzem? Poprzez zabawy ruchowe i edukacyjne dzieci nabywają wiedzę o życiu na okrętach, zwyczajach i obowiązkach załogi. Słowa bulaj, burta czy rufa przestaną być dla najmłodszych zagadką, a swoją sprawność sprawdzą podczas wiązania węzłów czy przeciągania liny. A dla wszystkich, którzy ukończyli szybki kurs okrętowy – Patent Marynarski na pamiątkę!
Tradycje i zwyczaje marynarskie. Dowódca czy kapitan? Dlaczego mundur jest granatowy, dlaczego na marynarskim kołnierzu są paski, czym są szklanki na okręcie, czym się różni okręt od statku? Dlaczego dawniej okręty nie wychodziły w piątek? Dlaczego „wybijano szklanki” i dlaczego gwizdanie mogło zakończyć się śmiercią. Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi odwiedzając nasze muzeum podczas ferii i biorąc udział w zajęciach.
Mój okręt – origami to warsztaty przeznaczone dla młodszych dzieci. Uczestnicy budują papierowe okręty techniką origami, a następnie wyposażają je przy pomocy samoprzylepnych elementów graficznych. Podczas zabawy dzieci zapoznają się z podstawową terminologią morską, elementami służby na okręcie, dowiedzą się co różni statek od okrętu? Dlaczego okno jest bulajem? Do czego służą trap, cuma i kotwica?
Fot. zasoby MMW.