A
a

Aktualności muzeum

FESTIWAL FILMÓW ŻEGLARSKICH W MUZEUM

Wypełniona po brzegi sala, pięć różnorodnych filmów i ciekawi goście – tak wyglądała gdyńska odsłona festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm, która odbyła się w sobotę 1 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej.

– Zaczęliśmy od filmu „Pod gwiazdami północy” – opowiada Andrzej Minkiewicz, organizator JachtFilmu. – Nazywam ten film kinem familijnym, ponieważ jest to przepiękna, a czasami wręcz baśniowa opowieść o francuskim małżeństwie, które znalazło idealne miejsce do życia na pokładzie stalowego jachtu skutego lodem u wybrzeży Spitsbergenu. Potem był australijski film „Zagubieni” z 2002 roku. Bohaterem jest Jesse Martin, który jest najmłodszym żeglarze, który opłynął jachtem żaglowym świat solo non stop i bez asysty, a kilka lat później zorganizował wyprawę, która miała być takim żeglarskim Big Brotherem. Cały rejs, który miał trwać trzy lata, skończył się jednak po trzech miesiącach. Film „Kapitan” opowiada o Krzysztofie Baranowskim, a zrealizowany został przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. To obraz kapitana Baranowskiego, którego nie znamy, ponieważ Kryspinowi udało się wejść z kamerą do jego życia. W drugim bloku pokazano film „Maiden”, czyli świetną i z rozmachem zrealizowaną produkcję o pierwszym udziale żeńskiej załogi w regatach Whitbread Round the World w 1989 roku. To film o dziewczynach, które dają radę. Festiwal zakończyła polska produkcja „Normalni kolesie” o regatach Setką przez Atlantyk.

W festiwalu uczestniczyło ponad 250 osób. Równie dużym zainteresowaniem co produkcje cieszyły się spotkania z ich reżyserami. O filmie „Kapitan” opowiedział publiczności Kryspin Pluta, a o „Normalnych kolesiach” Łukasz Kamiński. Nad całością czuwał Andrzej Minkiewicz, który zapowiadał filmy, opowiadał o dalszych losach bohaterów oraz przeprowadzał mini-quizy z drobnymi upominkami.

Fot. H. Nagrodzki/MMW.

Fot. H. Nagrodzki/MMW.

Fot. H. Nagrodzki/MMW.

Fot. H. Nagrodzki/MMW.

Fot. T. Lademann.

Fot. T. Lademann.

Aktualności