A
a

Aktualności muzeum

IV KONFERENCJA „WOJNA I MORZE”

IV EDYCJA KONFERENCJI NAUKOWEJ
„WOJNA I MORZE - OD ŚREDNIOWIECZA PO WSPÓŁCZESNOŚĆ”
TERMIN: 25-26 sierpnia 2022 r.
MIEJSCE: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Szanowni Państwo,
w 2022 r. obchodzimy kilka szczególnych rocznic – ważnych nie tylko dla historii Marynarki Wojennej, ale również dla najnowszych dziejów Polski. Jedną z nich jest 85-lecie wejścia do służby pod biało-czerwoną banderą naszego legendarnego niszczyciela ORP Błyskawica. To właśnie 25 listopada 1937 r. rozpoczęła się historia okrętu, który stał się jednym z symboli polskiego udziału w walkach II wojny światowej. Zmagania o Narwik, operacje Dynamo, Torch, Overlord, prawie 200 misji konwojowych i patrolowych to tylko niektóre karty z bohaterskich dziejów „Błyskawicy” - jednostki, która dzisiaj jest pomnikiem naszej historii.

Chociaż poświecono jej wiele miejsca w rozmaitych monografiach i periodykach, to nadal pojawiają się materiały, które rzucają nowe światło na dzieje legendarnego okrętu. Podobna sytuacja ma miejsce także w odniesieniu do innych tematów związanych z historią oręża morskiego. Wiele z nich czeka na swoich odkrywców, na swoje przełomy. Wysiłki te od zawsze są stymulowane przez wymianę poglądów oraz wyników badań. Doskonałą platformą do tego będzie czwarta już edycja konferencji naukowej „Wojna i Morze. Od średniowiecza po współczesność”, przygotowywanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno zawodowych badaczy, muzealników, jak także tych wszystkich, dla których historia marynarki wojennej jest pasją.

W ramach tegorocznej edycji naszego spotkania chcielibyśmy przygotować blok tematyczny dotyczący dziejów legendarnej „Błyskawicy”, jednak niezwykle ważne są dla nas także tematy związane
z wydarzeniami rocznicowymi – m.in. 100- lecie Akademii Marynarki Wojennej, powstanie Stoczni Marynarki Wojennej – jak również inne, prezentujące nowe ustalenia w zakresie szeroko rozumianego oręża morskiego.
Zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego
i przesłanie pocztą elektroniczną do 4 maja 2022 r. na adres Wirginii Węglińskiej, kierownika Działu Historyczno-Naukowego:

wirginia.weglinska@muzeummw.pl

Aktualności