A
a

Aktualności muzeum

KONFERENCJA „WOJNA I MORZE”

24 sierpnia w Gdyni rusza najważniejsze naukowe wydarzenie związane z historią Marynarki Wojennej. W dniach 24-25 sierpnia 2023 r. w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się konferencja „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”. Podczas piątej i zarazem największej jej edycji, aż 30 naukowców z kraju i z zagranicy, będzie dyskutować nad najnowszymi wynikami swoich badań.

W tym roku każdy miłośnik oręża morskiego znajdzie coś dla siebie. Niezwykle wyczekiwany jest wykład dr hab. Andrzeja Suchcitza z Londynu, który zaprezentuje historyczne, marynistyczne skarby ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. W. Sikorskiego. W programie znalazły się również referaty poświęcone m.in. korsarzom, tradycjom pogrzebów holenderskich bohaterów morskich czy historii marynarki wojennej Brazylii. Nie zabraknie także tematów związanych z polskim lotnictwem morskim, bitwach na frontach II wojny światowej. Ciekawostką mogą okazać się także badania morskich wraków i ich cyfrowe rekonstrukcje. Ważne miejsce w programie znalazły także problemy związane z okresem „żelaznej kurtyny”.
Co ważne, na konferencji nie zabraknie także komentarza do aktualnych wydarzeń. Prelegenci z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz Czerkaskiego Narodowego Uniwersytetu będą dyskutować o strategicznym znaczeniu Południowej Ukrainy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej w historycznym i współczesnym kontekście.
Wstęp na konferencję jest wolny!
Zapraszamy do uczestnictwa stacjonarnie i online. Szczegóły na stronie i fb Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Kaszubskiego Forum Kultury.
Organizator konferencji: Kaszubskie Forum Kultury
Partner: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Patronat Honorowy: Polskie Towarzystwo Historyczne
Patronaty Naukowe: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Patronaty Medialne: TVP Kultura, TVP Historia, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Polska Zbrojna, Zawsze Pomorze, Dziennik Bałtycki
Dofinansowano ze środków MON.

Już teraz oddajemy w Państwa ręce księgę abstraktów, która przybliży zarówno tematy wystąpień, jaki i sylwetki naszych prelegentów. Do pobrania załącznik w pdf.

Zapraszamy do sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni lub do śledzenia wystąpień na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCVnKIn3QKiMIdq7tLIi4mrw

KONFERENCJA "WOJNA I MORZE"

PROGRAM KONFERENCJI

Aktualności