A
a

Aktualności muzeum

MINI PRZEGLĄD FILMÓW I FOTOGRAFII MORSKIEJ

Zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia 👉"Mini Przegląd 🎥Filmów i 📷Fotografii Morskiej" realizowanego w ramach projektu Legenda Morska Gdyni wspólnie z Muzeum Marynarki Wojennej.

W tym roku motywem przewodnim przeglądu jest klasyka wojennomorskiej kinematografii. Podczas najbliższego przeglądu zobaczymy dwa wybitne filmy poprzedzone wprowadzeniem Aleksandra Goska, wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, filmoznawcy, a także badacza historii morskiej (Polski, Gdyni, MW, żeglarstwa morskiego).
🎬Oba filmy pokazują różne oblicza wojny na Dalekim Wschodzie. „Piekło na Pacyfiku” to ascetyczny obraz psychologicznej rozgrywki między dwoma żołnierzami wrogich armii. Kreacje aktorskie stworzyli mistrzowie kina – Lee Marvin oraz Toschiro Mifune – piloci ratujący się z rozbitych samolotów na bezludnej pacyficznej wyspie. Aby przeżyć po początkowej wrogości decydują się na wymuszoną sytuacją współpracę. Co ciekawe obaj aktorzy byli w przeszłości uczestnikami tamtej wojny.
„Tora! Tora! Tora!” to z kolei zrealizowany z rozmachem obraz pierwszej odsłony wielkiego konfliktu na Pacyfiku – ataku japońskiego lotnictwa na amerykańską bazę w Pearl Harbor. Batalistyka najwyższej próby, postacie zapisanych w historii dowódców, rozgrywka sztabów, dramaty żołnierzy. Współscenarzystą filmu był mistrz światowego kina Akira Kurosawa.
„Tora! Tora! Tora!” w 81 rocznicę dramatycznych godzin grudniowego japońskiego ataku na amerykańską bazę na Hawajach.
Pomiędzy pokazami filmowymi zobaczymy i wysłuchamy barwnej historii Hipolita Śmierzchalskiego fotografa z Batorego i Stefana Batorego, dwóch naszych ostatnich transatlantyków. W opowieści syna, także fotografika, Maurycego Śmierzchalskiego ożyją unikatowe fotografie ojca, ukazujące statki, pasażerów i załogi tworzące tamten miniony świat pasażerskiej żeglugi.
Wydarzenie bezpłatne – wymagana rejestracja mailowa (legendamorska@gmail.com lub poprzez portal evenea.pl )
Program pokazów🎬:
16:00-18:25 🎬 projekcja filmu: „Tora! Tora! Tora!” dramat wojenny (1970 | Japonia/USA | 2h 21′)
18:25-18:35 Przerwa
18:35-19:00 Pokaz 📷 fotografii z prelekcją pt. „Życie i praca na TSS Stefan Batory w obiektywie Hipolita Śmierzchalskiego” – prelegent Maurycy Śmierzchalski (FRAMES Studium Fotografii)
19:05-21:45 🎬 „Piekło na Pacyfiku” dramat wojenny (1968 | USA | 1h 41’|

https://app.evenea.pl/event/FilmyMorskie/
#gdynia
#wgdyni
#MuzeumMarynarkiWojennej
#legendamorska #filmymorskie #morskagdynia
#legendarnetransatlantyki #klasykakina

MINI PRZEGLĄD FILMÓW I FOTOGRAFII MORSKIEJ

Aktualności