NADANIE POŚMIERTNEJ NOMINACJI OFICERSKIEJ BOSMANOWI SIEI

2 października 2020 r. o godz. 12.00. w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym Jego osobie oraz historii nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej.

Bosman Ignacy Sieja był pierwszym instruktorem w polskiej szkole nurków klasycznych, która swą działalność rozpoczęła w 1921 roku. Wcześniej przez sześć lat służył w charakterze nurka w marynarce Cesarstwa Austro-Węgier. Został rozstrzelany w Piaśnicy w 1939 roku. Dzieje bosmana są okazją do szerszego zaprezentowania historii polskiej Marynarki Wojennej na przestrzeni ponad stu lat jej istnienia.

Do udziału w seminarium zaprosiliśmy osoby, które łączy zamiłowanie do historii i teraźniejszości nurkowania. Prelekcje poprowadzą Kustosz Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania Warszawskiego Klubu Płetwonurków, kmdr Robert Szymaniuk Dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz kmdr por. Piotr Torebko Komendant Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. Gościnnie wystąpi Wiesław Wachowski z HDS-Poland, inicjator pośmiertnych nominacji na stopnie oficerskie nurkom polskiej Marynarki Wojennej II RP.

2 października 2020 roku, godz. 12:00

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni