A
a

Aktualności muzeum

„NASZE SYGNAŁY” – TAJEMNICE KRÓLEWSKIEJ GALERY

Po kompleksowej renowacji, przeprowadzonej przez modelarzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wraca na ekspozycję najcenniejszy model w kolekcji Muzeum Marynarki Wojennej – XVIII-wieczna reprezentacyjna galera króla Augusta II Mocnego. O tajemnicach związanych z samym okrętem, jak i skomplikowanych losach prezentowanego modelu opowiemy podczas kolejnego spotkania z cyklu „Nasze Sygnały”.

GALERA AUGUSTA II

Model jachtu/galery reprezentacyjnej wykonany prawdopodobnie na początku XVIII wieku dla króla Augusta II Mocnego.

Przedstawia jednostkę płaskodenną, wyposażoną w 24 wiosła, dwa maszty z marsami, zaopatrzone w reje typu łacińskiego, flagsztoki na bukszprycie, masztach i rufie zakończone jabłkami w kształcie złotych koron, dwa pokłady z trzecim na rufie. Figura dziobowa wyobraża orła dzierżącego w szponach monogram A.R. = Augustus Rex (August król). Tarcza na rufie/pawęży ma godło Polski i Litwy. Nadbudówka na dziobie oraz rufowy półpokład posiadają liczne ozdoby w postaci ornamentu roślinnego. Rufa zaopatrzona w trzy latarnie.

Okręt wzorowany na paradnych/spacerowych jachtach holenderskich i galerach śródziemnomorskich, prawdopodobnie nigdy nie powstał. Do budowy mógł zachęcać Augusta II, podczas spotkania w Gdańsku w kwietniu 1716 roku, car Rosji Piotr I. Planowane powstanie galery mogło wiązać się z próbą utworzenia przez Augusta II w latach 1716-1721, za zgodą Piotra I, eskadry kaperskiej w Gdańsku.

Model przed II wojną światową znajdował się w zbiorach prywatnych we Francji. W 1931 roku został odkupiony/podarowany polskiej delegacji wojskowej podczas odbioru wybudowanego we francuskiej stoczni okrętu podwodnego ORP „Ryś”.

W 1952 roku trafił na pierwszą wystawę poświęconą Marynarce Wojennej do Muzeum Wojska Polskiego, a w 1953 roku został przekazany do nowo powstałego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

„Nasze Sygnały” – Tajemnice Królewskiej Galery

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B

28 listopada, godz. 17.00

Wstęp wolny!

Aktualności