NOWA WYSTAWA CZASOWA – TADEUSZ LESISZ. WBREW SCHEMATOM.

Tadeusz Lesisz. Wbrew schematom.

Tadeusz Lesisz - bohaterski oficer marynarki, architekt i członek Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. Człowiek, który ułożył swoje życie wbrew schematom.

Opowieść o losach Tadeusza Lesisza rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Poprzez poszczególne jej rozdziały prowadzą ciepłe barwy oraz linie i kształty, których układ może kojarzyć się zarówno z architekturą, jak i rodzinnym albumem.

Rozpoczyna się na brytyjskiej ziemi, w progach niezwykłego domu w Manchesterze, nazywanego „ambasadą polskości”. Na wystawie odnajdziemy więc pamiątki związane z fascynującymi, ale i dramatycznymi losami rodziny Lesiszów. Obok eleganckiego płaszcza marki „Dior” i wysmakowanej koktajlowej sukienki znajduje się tam Order Wojenny Virtuti Militari symbolizujący bohaterską i tragiczną historię braci Tadeusza, zamordowanych przez Niemców i Sowietów.

Po chwili przeniesiemy się na morza i oceany. Spotykamy T. Lesisza, który jako młody podchorąży Marynarki Wojennej zwiedza świat na ORP Iskra. Zobaczymy jak w czasie II wojny światowej wyrasta na niezwykle dzielnego oficera i walczy w największych alianckich operacjach, za co otrzymuje szereg odznaczeń i medali. Wraz z nim przeżyjemy tragiczny w skutkach atak niemieckiej żywej torpedy na ORP Dragon w Normandii.

Ostatnia część wystawy wprowadza w świat architektury, którego nasz bohater staje się częścią po wojnie. Tworzą go projekty, które przyniosły mu liczne nagrody i członkostwo w Królewskim Instytucie Architektów Brytyjskich. Nie zabraknie także opowieści o wspaniałym oddaniu dla polskiej sprawy i wsparciu, jakiego rodzina Lesiszów nieustannie udzielała rodakom – zarówno w kraju jak i na emigracji.

W piątek 28 czerwca odbył się wernisaż wystawy „Tadeusz Lesisz. Wbrew schematom.”
Gośćmi honorowymi były córki  bohatera wystawy Barbara Dembinska i Dr. Krystyna E. McNicoll,  załączamy zdjęcia z tego wydarzenia.

Dostępna dla zwiedzających: 29 czerwca do 31 grudnia 2024 r.