A
a

Aktualności muzeum

NOWY NABYTEK MUZEUM MW

Nasz najnowszy nabytek – pamiątkowa plakieta z ORP Garland. Otrzymaliśmy ją w darze od pana Jaysona Paw - kolekcjonera militariów z Kalifornii 🇺🇸, który kupił plakietę przed kilku laty w Kanadzie.

„I am so happy to have contributed to your collection.  I know that the museum will take good care of the piece and I’m simply elated that it is being returned to its people.” ( Jestem szczęśliwy, że mogę powiększyć Waszą kolekcję i  przekonany, że muzeum się dobrze zaopiekuje tą pamiątką.  To wzruszające, że ten historyczny przedmiot  wraca do Polaków, do domu.) – napisał nam pan Jayson Paw.

Według jego słów była własnością kpt. mar. Witolda Wojciechowskiego, od 15 sierpnia 1944 r. zastępcy dowódcy Garlanda, który w 1984 r. przeniósł się z Wielkiej Brytanii właśnie do Kanady. Kapitan Wojciechowski był bardzo popularny w emigracyjnym środowisku oficerów Marynarki Wojennej. Był utalentowanym grafikiem, pisał wiersze, współredagował periodyk Stowarzyszenia Marynarki Wojennej „Nasze Sygnały”.  (zaprojektował m.in. winietę pisma).

Plakietę miał otrzymać od załogi z okazji zakończenia służby okrętu pod polską banderą i przekazania Brytyjczykom.

W herb okrętu wpisano obok nazwy „ORP Garland”, daty służby w Polskiej Marynarce Wojennej – „3 V 1940 – 23 IX 1946” (choć rzymski zapis miesiąca września wygląda dość osobliwie a formalną datą dzienną zakończenia służby w PMW był 24 września).

Dziękujemy darczyńcy za wartościowy prezent!

W 2014 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego wydało „Pamiętnik z wojny na morzu 1939-1943” kmdr. ppor. Witolda Wojciechowskiego. Ostatnie egzemplarze są jeszcze dostępne w naszym sklepiku muzealnym.

 

Aktualności