Aktualności muzeum
OPOWIEŚCI NA CZAS KWARANTANNY III/2
COWES - MIEJSCA PAMIĘCI 2. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że tradycyjna, coroczna uroczystość upamiętniająca ofiary nalotu na Cowes 4/5 maja 1942 roku, ze względów oczywistych nie odbędzie się, przypominamy polskie ślady łączące nas z tym miastem. Znajdziemy je w sąsiedztwie nadmorskiej promenady, w miejscu zwanym The Parade, gdzie odbywają się rocznicowe uroczystości.
To tutaj, w słynnej stoczni J. Samuel White powstały w latach 1935 – 1937 dwa nasze najnowocześniejsze niszczyciele „Grom i „Błyskawica”. Oba uhonorowane zostały tablicami wmurowanymi w The Parade. Szczególnie podkreślono udział załogi ORP „Błyskawica” w obronie miasta przed nalotem Luftwaffe i wsparcie przez naszych marynarzy akcji ratunkowej po nalocie.
W centrum Cowes nazwiskiem dowódcy naszego okrętu nazwano jednej ze skwerków – to od 2007 roku Francki Place. Gdy w maju 1942 roku ORP „Błyskawica” trafiła na remont do miejscowej stoczni, to właśnie komandor Wojciech Francki dowodził niszczycielem. On też kierował obroną tamtej dramatycznej nocy i dysponował grupy marynarskie do pomocy miejskim służbom i mieszkańcom.
Głównym celem nalotu na Cowes była właśnie stocznia J. Samuel White. Istniejąca tutaj od XIX wieku w okresie poprzedzającym wojnę i podczas niej zbudowano tutaj kilkadziesiąt niszczycieli na eksport i dla Royal Navy. Tutaj zbudowany został także w 1940 roku niszczyciel eskortowy typu Hunt II HMS „Silverton”, późniejszy ORP „Krakowiak”. Ostatni okręt wojenny zbudowany został w Cowes w 1965 roku.
W kolejne pierwsze niedziele maja w memoriale na The Parade, przy tablicach na Francki Place i na cmentarzach w Cowes i East Cowes dowódca i członkowie załogi ORP „Błyskawica” składali wieńce i oddawali honory ofiarom wojny i polskim śladom tej historii.
Tegoroczną uroczystość zaplanowano na 3 maja.