A
a

Aktualności muzeum

OPOWIEŚCI NA CZAS KWARANTANNY III/2

COWES - MIEJSCA PAMIĘCI 2. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że tradycyjna, coroczna uroczystość upamiętniająca ofiary nalotu na Cowes 4/5 maja 1942 roku, ze względów oczywistych nie odbędzie się, przypominamy polskie ślady łączące nas z tym miastem. Znajdziemy je w sąsiedztwie nadmorskiej promenady, w miejscu zwanym The Parade, gdzie odbywają się rocznicowe uroczystości.

To tutaj, w słynnej stoczni J. Samuel White powstały w latach 1935 – 1937 dwa nasze najnowocześniejsze niszczyciele „Grom i „Błyskawica”. Oba uhonorowane zostały tablicami wmurowanymi w The Parade. Szczególnie podkreślono udział załogi ORP „Błyskawica” w obronie miasta przed nalotem Luftwaffe i wsparcie przez naszych marynarzy akcji ratunkowej po nalocie.
W centrum Cowes nazwiskiem dowódcy naszego okrętu nazwano jednej ze skwerków – to od 2007 roku Francki Place. Gdy w maju 1942 roku ORP „Błyskawica” trafiła na remont do miejscowej stoczni, to właśnie komandor Wojciech Francki dowodził niszczycielem. On też kierował obroną tamtej dramatycznej nocy i dysponował grupy marynarskie do pomocy miejskim służbom i mieszkańcom.

Memoriał przy The Parade

Tablica ORP "Grom"

Tablice upamiętniające kolejne

rocznice obrony miasta

przez załogę ORP "Błyskawica"

Głównym celem nalotu na Cowes była właśnie stocznia J. Samuel White. Istniejąca tutaj od XIX wieku w okresie poprzedzającym wojnę i podczas niej zbudowano tutaj kilkadziesiąt niszczycieli na eksport i dla Royal Navy. Tutaj zbudowany został także w 1940 roku niszczyciel eskortowy typu Hunt II HMS „Silverton”, późniejszy ORP „Krakowiak”.  Ostatni okręt wojenny zbudowany został w Cowes w 1965 roku.

W kolejne pierwsze niedziele maja w memoriale na The Parade, przy tablicach na Francki Place i na cmentarzach w Cowes i East Cowes dowódca i członkowie załogi ORP „Błyskawica” składali wieńce i oddawali honory ofiarom wojny i polskim śladom tej historii.
Tegoroczną uroczystość zaplanowano na 3 maja.

Modlitwa za ofiary

w rocznicę nalotu

Kmdr por. Walter Jarosz - dowódca i marynarze ORP "Błyskawica"

Tablice pamiątkowe

na Francki Place

Salut dla historii

Aktualności