A
a

Aktualności muzeum

OPOWIEŚCI NA CZAS KWARANTANNY IV

VICKERS Z PETERSBURGA. W czasie ubiegłorocznej wizyty studyjnej w Centralnym Wojennomorskim Muzeum im. Imperatora Piotra Wielkiego w Petersburgu, zwróciliśmy szczególną uwagę na jeden z eksponatów w Sali nr 9 - "Flota w czasie rewolucji 1917, wojny domowej i zagranicznej interwencji 1917- 1922". W centralnym miejscu, eksponowana jest tam przeciwlotnicza armata Vickersa 40 mm na podstawie morskiej.

Wobec mnogości tego typu eksponatów nie wyróżniała się niczym szczególnym poza jednym detalem. Na podstawie znajdowała się, solidnie przykręcona, polska, mosiężna tabliczka informacyjna. Nikt nie potrafił nam wyjaśnić pochodzenia zabytku. Jaką drogą dotarł do Petersburga (Leningradu)? Tabliczka odnosi się wprawdzie do podstawy armaty, zawiera jednak także informację o wadze armatniej lufy, z dziwnym zresztą określeniem jednostek – „kilos”(?). Zamieszczamy fotografie sali z armatą Vickersa ze strony Wojennomorskiego Muzeum, sami także sfotografowaliśmy eksponat, niestety słabej jakości telefonem.

Centralne Wojennomorskie Muzeum im. Imperatora Piotra Wielkiego

Sala nr 9

"Flota w czasie rewolucji 1917, wojny domowej i ...."

Vickers plot. 40 mm

z polską tabliczką informacyjną

obok mina rzeczna typu "Rybka"

W Marynarce Wojennej II RP znajdowało się 7 egzemplarzy armat plot. Vickersa 40 mm na morskich podstawach. Po dwie na kontrtorpedowcach „Wicher” i „Burza” oraz po jednej na trzech okrętach podwodnych typu „Wilk”. Te ostatnie, zdemontowane zostały z okrętów w 1935 roku. Jedna trafiła na szkolny okręt artyleryjski ORP „Mazur”, a po jego zatopieniu 1.IX.1939, zamontowana została na improwizowanym pociągu pancernym „Smok Kaszubski”. Dwie kolejne z okrętów podwodnych trafiły do magazynów Flotylli Rzecznej w Pińsku. Armaty „Wichra” broniły okrętu do momentu jego zatopienia, te z „Burzy” zdemontowano w Anglii przy przezbrojeniu.
Skąd zatem pochodzi morska podstawa i armata eksponowana w Petersburgu? Jaką drogą tam trafiła? Czy możliwe, by był to jeden z egzemplarzy stanowiących uzbrojenie polskich okrętów? Czy może to być zabytek eksponowany pierwotnie w którymś z polskich muzeów i drogą międzynarodowej wymiany przekazany później do ZSRR? Tego nie wiemy – może ktoś wie na ten temat więcej?

Schemat armaty Vickers 40 mm (rys. W. Koszela)

Vickers plot. 40 mm na kontrtorpedowcu ("Morze" 2/1935)

Wrak ORP "Mazur" - na rufie Vickers 40 mm z uniesioną lufą

Aktualności