A
a

Aktualności muzeum

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „ZBROJOWNIA MUZEUM MW”

Już w najbliższą niedzielę – 9 lutego o godz. 12.00 – zapraszamy na OPROWADZANIE KURATORSKIE PRZEZ KURATORA WYSTAWY ZBROJOWNIA MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ – kustosza Jacka OSTAPKOWICZA.

Wystawa prezentuje oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Większość eksponatów zdemontowano z pokładów okrętów służących w polskiej Marynarce Wojennej.
Wśród zabytków artylerii okrętowej znajdują się prawdziwe unikaty, jak podwójna armata przeciwlotnicza 40 mm Boforsa z okrętu podwodnego „Sęp” – identyczny egzemplarz znajdował się na bliźniaczym „Orle”. Najsłynniejsze działko przeciwlotnicze II wojny światowej – 20 mm Oerlikon z wyposażenia ORP „Błyskawica” czy podwójny nkm 13,2 mm Hotchkissa wydobyty z wraku „Gryfa”, zbombardowanego na Helu we wrześniu 1939. Przejmującym dopełnieniem tamtego dramatu jest strzęp bandery z fragmentem orła, uratowany z zatopionego ORP „Gryf”, mosiężne litery składające się na nazwę okrętu zdemontowane z wraku oraz pochodzące także z „Gryfa” oryginalne koło ratunkowe.

„ZBROJOWNIA MUZEUM MW”

Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do muzeum!

Aktualności