Kalendarium historyczne

OPUSZCZENIE BANDERY NA ORP WARSZAWA

Wycofanie ze służby ORP „Warszawa” kończyło pewien rozdział w historii naszej Marynarki Wojennej. Był ostatnim okrętem klasy niszczyciel pod biało-czerwoną banderą. Pierwszym był ORP „Wicher” – wszedł do służby w 1930. Przez kolejne 73 lata (1930 -2003) w polskiej flocie służyło 14 niszczycieli.

ORP „Warszawa” – był niszczycielem rakietowym sowieckiego typu 61M służącym w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1988–2003. Zbudowany został w 1969 w Nikołajewie (ZSRR) jako „Smiełyj” - przedstawiciel serii 20, pierwszych w warunkach ZSRR, od podstaw zaprojektowanych i zbudowanych okrętów z uzbrojeniem rakietowym (typ 61/61M wg. NATO Kashin). Niszczyciele uzbrojono w systemy rakietowe: przeciwokrętowe P-21, P-22; przeciwlotnicze RZ-61. Ponadto rakietowe bomby głębinowe (RBU-6000), torpedy pop, systemy artyleryjskie (AK-726, AK-630-M)

W 1970, klasyfikowany jako duży okręt zwalczania okrętów podwodnych wszedł w skład Floty Czarnomorskiej.  W latach 1972–1974, zmodernizowany do projektu 61MP  trafił do Floty Bałtyckiej.

W 1987 okręt został wydzierżawiony przez Polskę – uroczyste podniesienie polskiej bandery oraz nadanie nazwy ORP „Warszawa” (numer burtowy 271) nastąpiło 9 stycznia 1988. Niszczyciel wszedł w skład 3 Flotylli Okrętów, stając się równocześnie okrętem flagowym naszej floty. Obok podstawowej funkcji jednostki bojowej, wypełniał rozliczne zadania szkoleniowe, także prestiżowe, reprezentując polską banderę podczas wizyt w zagranicznych portach. Na przełomie 1992/1993 Polska odkupiła niszczyciel (wraz z okrętami podwodnymi „Dzik” i „Wilk”) od Rosji na korzystnych warunkach, w zamian za anulowanie rosyjskich długów względem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

Po raz ostatni niszczyciel opuścił biało-czerwoną banderę 5.12.2003 w macierzystym porcie, kończąc tym samym niemal 16-letnią służbę w polskiej Marynarce Wojennej. W polskiej służbie okręt przeszedł ponad 40 000 Mm, wystrzelił ćwiczebnie m.in. 31 rakiet plot, 8 pocisków przeciwokrętowych, 32 torpedy. Po wystawieniu na sprzedaż, wobec braku zainteresowanego kupca, okręt przeznaczony został do złomowania i pocięty na terenie Stoczni Gdańskiej.

Niszczyciel rakietowy „Warszawa” był trzecim okrętem tej nazwy w polskiej Marynarce Wojennej – pierwszym był monitor rzeczny typu „gdańskiego” (1920-1939), drugim niszczyciel typu Kotlin SAM (1970-1986)

Zdjęcia z archiwum MMW i „Morza”

ORP "Warszawa" - poniżej odpalenie pocisku RZ 61

"Warszawa" holowana na złom w Stoczni Gdańskiej