A
a

Kalendarium historyczne

ORP BŁYSKAWICA W OBRONIE COWES

Nocą z 4 na 5 maja nad miasto nadleciały formacje bombowców Luftwaffe. Celem głównym nalotu był zlokalizowany w East Cowes/Cowes od XIX wieku kompleks stoczniowy J. Samuel White. W okresie poprzedzającym II wojnę światową budowano tutaj, głównie na eksport, okręty średniej wielkości (do klasy niszczyciela) m.in. na polskie zamówienie OORP Grom i Błyskawica. Produkcję zintensyfikowano tuż przed i podczas wojny.

ORP Błyskawica przyszedł do Cowes na remont po uszkodzeniach odniesionych podczas sztormu na północnym Atlantyku. Dowódca kmdr Wojciech Francki, przeczuwając zagrożenie wstrzymał rutynowe wyokrętowanie przed remontem amunicji. Dzięki temu artyleria przeciwlotnicza okrętu natychmiast mogła skutecznie wzmocnić obronę miasta. Nalot wyrządził znaczne starty w mieście, nie spowodował jednak istotnych zniszczeń wyłączających pracę stoczni. Załoga naszego niszczyciela aktywnie włączyła się w akcję ratowniczą, marynarze uczestniczyli w gaszeniu pożarów, nieśli pomoc poszkodowanym. Zginęło w nalocie ok. 70 mieszkańców miasta.

ORP Błyskawica

Zniszczenia w Cowes

po nalocie

Szczególnie wyróżniający się mat Zdzisław Dutkiewicz odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Stanowi dzisiaj cenny eksponat wystawy stałej w MMW.
Corocznie, w rocznicę, pamięć ofiar nalotu i udziału naszych marynarzy w obronie miasta honorowana jest uroczystością z udziałem władz Cowes i East Cowes, organizacji kombatanckich, delegacji załogi ORP Błyskawica i Muzeum Marynarki Wojennej. Działa tutaj aktywne Stowarzyszenie Friends of the ORP Błyskawica Society. A w 2004 roku jeden z placów w mieście otrzymał nazwę Francki Place.

Uroczystości rocznicowe w Cowes

Delegacja ORP Blyskawica - salut ofiarom nalotu

Pomnik ofiar w East Cowes

Dowódca kmdr por. Walter Jarosz i marynarze ORP Blyskawica na Francki Place

Marynarskie odznaczenia bojowe na wystawie MMW

Krzyż Virtuti Militari mata Zdzisława Dutkiewicza za obronę Cowes

Muzeum / Kalendarium Historyczne