Kalendarium historyczne
ORP KOPERNIK WRACA Z ANTARKTYKI
Do Gdyni okręt hydrograficzny ORP „Kopernik” wrócił po trwającej 125 dni wyprawie polarnej na wody Antarktyki, podczas której dostarczył m.in. zaopatrzenie dla polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego.
31 grudnia 1979 ORP „Kopernik” osiągnął stację im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, dokąd przekazał zaopatrzenie. Wykonano prace sejsmiczne dna morskiego w rejonie: Wyspy Króla Jerzego i w Cieśninie Bransfielda, w rejonie Szetlandów Południowych, w cieśninie Drake’a, okolicach Półwyspu Antarktycznego, w Cieśninie Gerlacha oraz w rejonie Archipelagu Palmera. Głównie były to badania skorupy ziemskiej i górnego płaszcza Ziemi. Podczas wyprawy ORP „Kopernik” przebył 23 157 Mm.
ORP „Kopernik” (wyporność 1540 t, dług. 73,3 m, załoga 60 osób) – okręt hydrograficzny zbudowany w 1971 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wycofany z eksploatacji 2006 r.
Kmdr Franciszek Wróbel (ur. 1933) – jako 17-latek odbył kursy Szkoły Jungów PCWM, następnie ukończył Państwową Szkołę Morską w Szczecinie, odbył m.in. 6-miesięczny rejs na „Darze Pomorza”. Na własną prośbę powołany do służby zawodowej w Marynarce Wojennej. Wiele lat odsłużył na okrętach podwodnych, w tym jako dowódca OORP „Krakowiak” i „Kondor”. Znakomity nawigator autor publikacji i podręczników. Był pierwszym dowódcą ORP „Kopernik” (1971 – 1986). Prowadził wiele wypraw badawczych m.in. na Morze Czarne, dwa rejsy na Atlantyk, dwie wyprawy na Spitsbergen z ekipą naukową PAN w ramach międzynarodowego programu badań polarnych oraz wyprawę polarną do Antarktyki. W 1976 był głównym specjalistą ekspedycji statków „Zabrze” i „Dalmor” na Wyspę Króla Jerzego, podczas której zbudowana została polska stacja antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Ma w Antarktyce lodowiec swego imienia. Po piętnastu latach służby na ORP „Kopernik” odszedł do rezerwy.