A
a

Kalendarium historyczne

ORP ŚLĄZAK WSPIERA ALIANCKI RAJD POD DIEPPE

Walka, którą stoczył ORP „Ślązak” podczas wsparcia rajdu sił alianckich na francuskie miasto Dieppe, była jedną z bardziej spektakularnych akcji polskich okrętów w II wojnie światowej. Desant na Dieppe zakończył się dotkliwą porażką aliantów i wysokimi stratami lądujących oddziałów.

19.08.1942 nasz niszczyciel był w akcji przez ogółem 22 godziny. W ciągu 15 godzin ostrzeliwał umocnienia i formacje niemieckie na wybrzeżu, odpierał ataki samolotów i jednostek pływających nieprzyjaciela. Ponad 30 razy otwierał ogień do samolotów, 10 razy do baterii nadbrzeżnych, ścigaczy i okrętów podwodnych. W walce z Luftwaffe artylerzyści ”Ślązaka” zestrzelili 4 samoloty. Był to najlepszy wynik (ex aequo z brytyjskim niszczycielem) jeśli idzie o liczbę zestrzelonych samolotów nieprzyjaciela w całym 1942.

Dowódca okrętu, kmdr ppor. Romuald Nałęcz-Tymiński, za  udział „Ślązaka” w akcji pod Dieppe – głównie za złamanie rozkazu i uratowanie ewakuowanych z plaży  82 żołnierzy kanadyjskich – otrzymał brytyjskie odznaczenie Distinguished Service Cross.

ORP „Ślązak” (L 26, ex HMS „Bedale”) – niszczyciel eskortowy typu Hunt II – pod polską banderą od 30.04.1942.

Okręt  pływał m.in. w konwojach gibraltarskich, osłaniał desant na Sycylię i lądowanie aliantów pod Salerno.  W czasie inwazji na Normandię, znajdował się w składzie sił „S”,  osłaniając działania desantowe na plaży Sword. 6.07.1944 ORP „Ślązak” zasłynął  zdobyciem pierwszej w II wojnie światowej niemieckiej „żywej torpedy”, biorąc jej pilota do niewoli. W maju 1945 wejściem do głównej bazy Kriegsmarine w Wilhelmshaven, ORP „Ślązak” zakończył  wojenną służbę pod polską banderą.

W 1946 okręt  zwrócono Royal Navy, a w 1953 przekazany został marynarce indyjskiej, gdzie służył jako „Godavari”. W 1976 po wejściu na mieliznę  skreślony został  z listy floty.

Walki, m.in. „Ślązaka”, we wspomnieniach dowódcy okrętu w latach  1942-1944 kmdr  Romualda Nałęcz-Tymińskiego – „Żagle staw, banderę spuść !” – wydanych nakładem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dostępne w bieżącej sprzedaży).

ORP 'Ślązak" (L 26)

Powrót spod Dieppe

Pobojowisko na plażach Dieppe

Muzeum / Kalendarium Historyczne