A
a

Aktualności muzeum

Polscy osadnicy w Argentynie – spotkanie

Piątek 1 września 2023 Godz. 17.00 Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego
Polscy osadnicy w dżungli ?! Tak!
To oni ujarzmili dżunglę w Misiones Argentina, byli założycielami przemysłu herbacianego w Argentynie i przekształcili dżunglę w urodzajną ziemię.

Spotkanie z prof. Uniwersytetu w Buenos Aires, Jose Skowron – Posluszna, prezesem Klubu Unia Europejska (pierwszego w Ameryce i świecie). Spotkanie odbędzie się na Skwerze Kościuszki w Gdyni – Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego – poświęcone pół milionowej Polonii w Argentynie, gdzie w stanie Misiones Polaco brzmi dumnie, gdzie około połowa gruntów stanu jest w posiadaniu Polaków i gdzie Polacy należą do najbogatszych ludzi. Ta Polonia zawsze była traktowana po macoszemu mimo, że właśnie polscy emigranci rozpoczęli w Ameryce Południowej plantacje herbaty, yerba mate, a nawet tytoniu. Jedyny na świecie pomnik chłopskiej furmanki – Carro Polaco, która spowodowała rewolucję transportową w Brazylii i Argentynie, jest w Misiones…, długo by jeszcze wymieniać… Prof. historii z Argentyny to zrobi!
Aby dowiedzieć się więcej o historii Polonii w Argentynie, zapraszamy na fascynujący wykład kpt. ż. w. Józef Franciszka Wójcika, prezesa SPP Gdańsk.

Uniwersytet Morski w Gdyni
Akademia Marynarki Wojennej
Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Emigracji w Gdyni

Prezydent Miasta Gdyni
Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Liga Morska i Rzeczna

Aktualności