A
a

Kalendarium historyczne

POLSKA PEŁNOPRAWNYM CZŁONKIEM NATO.

Gdy z końcem marca 1991, rozwiązane zostały struktury wojskowe, a w lipcu Układ Warszawski formalnie przestał istnieć, starania o wejście Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego nabrały tempa. Już rok później ówczesny Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że "drzwi do NATO są otwarte". Uruchomione zostały procedury niezbędne w procesie dostosowania polskich Sił Zbrojnych do wymogów NATO. Kilkuletni proces zakończony został z końcem stycznia 1999 roku, gdy Sekretarz Generalny NATO Javier Solana wystosował do Polski, Czech i Węgier formalne zaproszenia przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Uroczysta ceremonia odbyła się 12 III 1999 r. w Independence (USA) gdzie Minister Spraw Zagranicznych RP, prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright, akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie członkiem NATO. Już trzy dni po formalnym wejściu Polski w skład NATO, polscy marynarze uczestniczyli w polsko-niemieckich manewrach lekkich nawodnych sił uderzeniowych z okrętami rakietowymi OORP Grom i Piorun. W 2002 roku pierwszy polski okręt, niszczyciel min ORP Mewa, podniósł flagę NATO, wchodząc w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Polskie fregaty wchodziły w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1, okręty podwodne uczestniczyły w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym, a Kontradmirał Xawery Czernicki pełnił funkcję jednostki flagowej Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Fot. Tomasz Grotnik

Nasi marynarze wzięli udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. Polskie okręty brały udział w operacjach antyterrorystycznych i ćwiczeniach międzynarodowych pod kryptonimami: „Active Endeavour”, „Smer/Medex”, „Playex”, „Danex”, „Anakonda”, Baltops”, „Dynamic Monarch”, „Steadfast Jazz”, „Joint Maritime Course”, „Northern Crown”, „Noble Sword”. Wiele z nich korzystało z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu. Polscy marynarze uczestniczą także w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Muzeum / Kalendarium Historyczne