A
a

Aktualności muzeum

POPIERSIE MIGUELA GRAU SEMINARIO – PROSTO Z PERU DO MMW

Muzeum MW otrzymało od Asociación Nacional Pro Marina Peru popiersie Miguela Grau Seminario (1834-1879) - admirała Marynarki Wojennej Peru.
W dniu odsłonięcia postumentu 26.02.24 miała miejsce uroczystość w Muzeum w obecności Ambasadora Republiki Peru w Polsce Huberta Wieland Conroy, komandora Christiana Salasa Ormeño - Attaché Morskiego Perú w Niemczech, Polsce i Czechach oraz najwyższych rangą oficerów Marynarki Wojennej, władz miasta oraz innych honorowych gości.

Popiersie admirała Grau Seminario znalazło się już w ponad 50 krajach świata, m.in. w większości krajów Ameryki Południowej, Australii, Japonii, Chinach, Kanadzie. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni będzie piątym europejskim muzeum wyróżnionym tym darem.

Miguel Grau Seminario, kontradmirał Marynarki Wojennej Peru, jeden z największych peruwiańskich bohaterów narodowych, bardzo szanowany i honorowany również w Chile. Odznaczył się w wojnie o Pacyfik. Pośmiertnie mianowany na stopień admirała. Nazywany „rycerzem morza” również przez swoich przeciwników, uznających jego poczucie rycerskości i dżentelmeńskie zachowania w połączeniu z niezwykle skuteczną i odważną karierą bitewną.

https://gdansk.tvp.pl/76154361/rzezba-peruwianskiego-admirala-w-gdynskim-muzeum

Aktualności