A
a

Kalendarium historyczne

„PTASZKI” WRACAJĄ POD POLSKĄ BANDERĘ

Cztery trałowce (minowce) polskiej budowy, po kampanii wrześniowej i kapitulacji Helu 2 października 1939 przejęte zostały przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine. Dwa kolejne - OORP "Jaskółka" i "Czapla" zostały uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym ich wykorzystanie.

ORP "Czajka" pod nazwą "Westerplatte" służył początkowo jako trałowiec, potem okręt pomocniczy, od sierpnia 1943 poławiacz torped.

ORP „Żuraw” pod nazwą „Oxhöft” służył początkowo jako trałowiec, potem okręt pomiarowy.

ORP „Mewa” pod nazwą „Putzig” w 1940 przebudowany na poławiacz torped.

ORP „Rybitwa” pod nazwą „Rixhöft”  służył początkowo jako trałowiec, a od 1940 poławiacz torped.

Wszystkie cztery przetrwały wojnę i zostały następnie po odnalezieniu przez władze polskie w Travemünde rewindykowane. 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde okręty podniosły ponownie polskie bandery i wróciły do pierwotnych, polskich nazw. Po uzbrojeniu i wyposażeniu w Kilonii, 12 marca 1946  okręty weszły do Gdyni.

Przeznaczenie okrętów pod biało-czerwoną banderą wielokrotnie zmieniało się. Wykorzystywane były jako trałowce, dozorowce, kończyły służbę jako pozbawione napędu barki koszarowe.

ORP „Rybitwa” wycofany w 1966 i przekształcony na barkę koszarową w Gdyni, w 1972  złomowany.

ORP „Mewa” wycofany w 1970 i przekształcony na barkę koszarową w Świnoujściu. Pocięty na złom w 1981.

ORP „Czajka” wycofany w 1966 i przekształcony na barkę koszarową. Pocięty na złom w Gdyni w 1977.

ORP „Żuraw” od 1947 przebudowany na okręt hydrograficzny. W 1952 po buncie części załogi uprowadzony do Szwecji. Okręt po powrocie przemianowano na „Kompas”. W 1971 został wycofany ze służby i przekształcony na barkę koszarową. W 1977 przeznaczony do skasowania podczas sztormu w noc sylwestrową 1978-79 zerwał się z cum i został wyrzucony na brzeg w basenie portowym. W 1981 podczas holowania na Hel zaczął tonąć. Osadzony na dnie, częściowo wystający nad wodę wrak, podniesiono w kwietniu 2005 i zezłomowano.

"Ptaszki" - lata 30.

Port Jastarnia po kapitulacji Helu

Port Jastarnia po kapitulacji Helu

ORP Czajka ponownie pod polską banderą

Poczwórne niemieckie działo plot z ORP Czajka na ekspozycji MMW

Okręt hydrograficzny Żuraw

Muzeum / Kalendarium Historyczne