A
a

Kalendarium historyczne

SOWIECKI PANCERNIK MARAT Z WIZYTĄ W GDYNI

Była to pierwsza i jedyna wizyta okrętów sowieckiej floty, przed II wojną światową w Gdyni, jedocześnie jedyna wizyta pancernika w historii gdyńskiego portu (pomijając oczywiście zawinięcia okrętów pancernych Kriegsmarine do bazy Gotenhafen). W wizycie wraz z "Maratem" uczestniczyły kontrtorpedowce "Kalinin" i "Wołodarskij". Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera - dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców "Wicher" i "Burza" do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 - 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga.

Miesięcznik "Morze" w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:"...Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie."

„Marat”, zbudowany w Petersburgu/Piotrogrodzie jako „Pietropawłowsk” (w służbie 1915), był jednym z drednotów typu „Gangut”. Brał udział w walkach toczonych  na Bałtyku podczas I wojny światowej oraz później, już w barwach „czerwonej floty”, z tzw. interwentami. W 1921 nazwę zmieniono na „Marat”. Podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe osiadł na dnie w Kronsztadzie. Podniesiony, używany był później jako pływająca bateria w obronie Leningradu. Złomowany został w 1953.

Fotografie ze zbiorów MMW, NAC

"Marat" cumuje przy Nabrzeżu Francuskim

Adm. Lew Galler przed kompanią honorową PMW

"Morze" nr 10/1934

Muzeum / Kalendarium Historyczne