A
a

Wystawy Muzeum Marynarki Wojennej

TADEUSZ LESISZ. WBREW SCHEMATOM

Oficer Polskiej Marynarki Wojennej, architekt i członek Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. Człowiek, który ułożył swoje życie wbrew schematom.

Opowieść o losach Tadeusza Lesisza rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Prowadzi nas przez kolejne etapy jego życia, stylistyką kojarzącą się zarówno z architekturą, jak i rodzinnym albumem.

Rozpoczyna się na brytyjskiej ziemi, w progach niezwykłego domu w Manchesterze, nazywanego „ambasadą polskości”. Odnajdujemy tu także pamiątki z minionego świata, odniesienia do przedwojennych ale także dramatycznych losów rodziny Lesiszów czsu wojny. Obok eleganckiego płaszcza marki „Dior” i wysmakowanej koktajlowej sukienki znajduje się tam Order Wojenny Virtuti Militari symbolizujący bohaterską i tragiczną historię braci Tadeusza, zamordowanych przez Niemców i Sowietów.

Po chwili przenosimy się morze, pokłady okrętów. Tadeusz Lesisz jako młody podchorąży Marynarki Wojennej zwiedza świat na ORP Iskra. Na morskich frontach II wojny światowej wyrasta na dzielnego oficera, walczy w największych alianckich operacjach, za co otrzymuje szereg odznaczeń. Wraz z nim przeżyjemy tragiczny w skutkach atak niemieckiej żywej torpedy na ORP Dragon w Normandii.

 

Wystawa czasowa

Tadeusz Lesisz

Wbrew schematom

por. mar. Tadeusz Lesisz na pokładzie ORP Dragon

Medal Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich

Odznaczenia Tadeusza Lesisza

Ostatnia część wystawy wprowadza w świat architektury, którego nasz bohater staje się częścią po wojnie. Tworzą go projekty, które przyniosły mu liczne nagrody i członkostwo w Królewskim Instytucie Architektów Brytyjskich. Nie zabraknie wreszcie opowieści o wielkim oddaniu dla sprawy polskiej wolności i wsparciu, jakiego rodzina Lesiszów nieustannie udzielała rodakom – zarówno w kraju jak i na emigracji.

TADEUSZ LESISZ. WBREW SCHEMATOM – wystawa dostępna do 31 grudnia 2024 r.

 

Otwarcie wystawy - dyr. Tomasz Miegoń i córki Tadeusza Lesisza

Barbara Dembińska oprowadza po wystawie

Tadeusz Lesisz. Wbrew schematom

Wystawy / Muzeum MW