Kalendarium historyczne
TRAGEDIA NA ORP BŁYSKAWICA
9 sierpnia 1967 roku o godzinie 9.02 na ORP „Błyskawica” doszło do tragicznej w skutkach awarii, w wyniku której śmierć poniosło 7 marynarzy, a okręt od tamtego czasu praktycznie przestał być sprawną jednostką bojową
Powołana komisja orzekła, że wypadek należał do kategorii losowych, niezawinionych. Według komisji, przyczyną wypadku był zaawansowany wiek okrętu. Miejsce i charakter uszkodzenia sprawiły, że niemożliwe było uratowanie załogi kotłowni nr 2. Działalność załogi, mającą na celu udzielenie pomocy ofiarom wypadku oceniono jako sprawną i prawidłową.
Przeprowadzone ekspertyzy wykazały znaczne zużycie większości mechanizmów i urządzeń, a zaawansowany wiek i nikła przydatność na polu walki przesądziły o niecelowości remontu. „Błyskawica” została przeklasyfikowana na okręt obrony przeciwlotniczej i przydzielona do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Ostatecznie z początkiem 1975 roku niszczyciel został skreślony z listy floty, a od 1976 roku pełni funkcję okrętu-muzeum.
Co ciekawe – w feralnym rejsie uczestniczyła grupa podchorążych Wojskowej Akademii Medycznej z Łodzi. Pomagali ratować poszkodowanych w wypadku. Ponadto ćwiczenia niszczycieli filmowali, z pokładu „Błyskawicy” i ze śmigłowca, operatorzy Kroniki Filmowej. Filmu z tego rejsu nigdy jednak nie pokazano.
Na pokładzie muzealnego okrętu, dokładnie w 50. rocznicę tragicznego wypadku spotkali się byli członkowie załogi „Błyskawicy” – uczestnicy tragicznego epizodu.