Kalendarium historyczne
UTWORZENIE DYWIZJONU ŁODZI PODWODNYCH
Po przybyciu do kraju ORP "Żbik", trzeciego z zamówionych we Francji podwodnych stawiaczy min, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej zarządzeniem nr 724 z 30.04.1932 nakazał utworzyć z dniem 1 maja Dywizjon Łodzi Podwodnych (23 września 1937 przemianowany na Dywizjon Okrętów Podwodnych). Wcześniej, 9 grudnia 1931, Szef KMW rozkazem nr 97 utworzył Grupę Łodzi Podwodnych, obejmującą OORP „Wilk” i „Ryś”. Dowódcą Grupy był kpt. mar. Aleksander Mohuczy, pełniący także obowiązki dowódcy „Wilka”. Natomiast pierwszym dowódcą powstałego Dywizjonu został kmdr ppor. Eugeniusz Pławski.
Okręty podwodne typu „Wilk” od momentu swojego przyjścia do Polski rozpoczęły zgrywanie załóg, intensywne ćwiczenia indywidualne i z towarzyszeniem innych okrętów oraz rejsy nawigacyjne. Ponadto razem z innymi okrętami Marynarki Wojennej odbyły szereg wizyt zagranicznych, m.in. w 1932 roku w Sztokholmie (pierwsza wizyta zagraniczna), w 1934 roku w Amsterdamie, a w 1935 roku w Tallinnie.
Zmiana na stanowisku dowódcy Dywizjonu nastąpiła 1 kwietnia 1936 po eksplozji jednej z baterii akumulatorów na ORP „Ryś”, w wyniku której rannych zostało 14 marynarzy. Kmdr por. Eugeniusza Pławskiego zastąpił kmdr ppor. Aleksander Mohuczy.