A
a

Aktualności muzeum

W SŁUŻBE JEGO KRÓLEWSKIEJ MOŚCI

To było nieoczekiwane i intrygujące. Nasza kolekcja mundurów, w zaskakujący sposób, wzbogaciła się o egzemplarz kurtki mundurowej oficera brytyjskiej Royal Navy z okresu II wojny światowej.

Młoda bydgoszczanka Barbara Morawiak, szukając niebanalnego stroju w sklepie z używaną odzieżą, zwróciła uwagę na marynarkę ozdobioną złotymi galonami. Za całe 2 PLN nabyła wypatrzoną dwurzędówkę ze złotymi guzikami z kotwicą zwieńczoną królewską koroną.

Znajomy zwrócił jej uwagę, że nowy strój przypomina mundurową kurtkę oficera marynarki wojennej. Zaintrygowana  rozpoczęła poszukiwania od dokładnej lustracji samej marynarki. W wewnętrznej kieszeni odnalazła firmową metkę, gdzie obok nazwy producenta, Gieves Ltd, widniało nazwisko potencjalnego właściciela C.R. Manassah i data 10.11.1942. Kwerenda internetowa pozwoliła odnaleźć w USA syna właściciela, który potwierdził, że marynarka podczas wojny należała do ojca – oficera Royal Navy.

Co wiemy po oględzinach kurtki o właścicielu. Złote galony na rękawach wskazują na zawodowego oficera RN w stopniu engineer lieutenant commander (w polskiej marynarce wojennej odpowiednik komandora podporucznika). Pierwszy człon nazwy mówił (do 1956) o przynależności do korpusu inżynieryjnego RN, o czym świadczyły w tamtym czasie, purpurowe wypustki pomiędzy złotymi paskami galonów.

Metka firmy Gieves Ltd, opatrzona królewskimi herbami, dokumentuje pochodzenie kurtki z firmy zaopatrującej w mundury Królewską Marynarkę od 1778 roku. Można przypuszczać, że szył u nich mundury sam Horatio Nelson. Firma, jako Gieves&Hawkes, istnieje do dzisiaj.

Kmdr ppor. C.R. Manassah odznaczony został, co dokumentują naszyte baretki, co najmniej trzema medalami. W kolejności od lewej strony widnieje baretka Medalu Obrony (Defence Medal) za udział w siłach zbrojnych podczas II wojny światowej. Odznaczonych tym medalem było także wielu Polaków m.in. gen. Władysław Anders czy tak znani oficerowie naszej Marynarki Wojennej jak Romuald Nałęcz-Tymiński, Stefan Gorazdowski czy Bolesław Romanowski. Obok baretka Medalu Wojny 1939-1945 (War Medal 1939-1945). Wśród odznaczonych znajdujemy także nazwiska naszych oficerów m.in. Zbigniewa Węglarza, Kazimierza Hessa czy Józefa Bartosika (jedynego Polaka służącego po wojnie w RN, awansowanego do admiralskiego stopnia). Wreszcie poniżej baretka Medalu Służby Ogólnej Morskiej (Naval General Service Medal). Medal przyznawany za udział w jednej z kilkunastu militarnych operacji RN, doprecyzowanych konkretną nazwą na belce powyżej medalu. W przypadku Eng. Lt. Cmdr R.S. Manassaha przyznano go prawdopodobnie za udział w rozminowywaniu wód europejskich w okresie 1945-1951.

Tyle powiedziała nam kurtka mundurowa oficera Royal Navy, którą pani Barbara Morawiak zdecydowała się przekazać Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest jedyną oficerską kurtką mundurową Royal Navy z okresu II wojny światowej w naszych zbiorach. Do przekazania doszło 12 grudnia b.r. w zaprzyjaźnionym Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Jaką drogę przebyła z brytyjskiej szafy do bydgoskiego sklepu nie wiemy. To cenne uzupełnienie naszej mundurowej kolekcji.

Dziękujemy pani Barbarze Morawiak, podkreślając równocześnie jej energię, dociekliwość i szacunek dla historii. Warto rozglądać się wokół siebie – stare przedmioty, fotografie, dokumenty wciąż kryją tak wiele tajemnic i frapujących, poruszających wyobraźnię, ludzkich losów.

Mundur Lt Cdr C.R. Manassah

Barbara Morawiak i kurtka oficera Royal Navy

M. Derlacz-Chmielowiec (MMW) obok dyr. W. Bartoszek (MWL) i ofiarodawczyni

Charakterystyczne galony egineer lieutenant commander Royal Navy

Metka firmowa z nazwiskiem właściciela

Baretki odznaczeń na mundurze (wzory medali poniżej)

Na liście oficerów Royal Navy

nazwisko właściciela kurtki

Aktualności