A
a

Aktualności muzeum

WSZYSTKO CO NAJLEPSZE, CZYLI BEST OF FESTIWAL FILMÓW ŻEGLARSKICH JachtFilm 2021

Wszystko co najlepsze, czyli Best of Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm 2021; 16-17 października 2021 r.; Muzeum Marynarki Wojennej

Po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem do kalendarza wydarzeń kulturalnych wraca JachtFilm.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie się wybór  najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Będą niespodzianki.

Projekcje rozpoczną się w sobotę o godz. 16.00 pokazem filmu pt. „Latający Holender”.  Jest to film poświęcony postaci zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie polskiej telewizji programu poświęconego żeglarstwu.

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa filmy. „O łodziach i braciach” to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali jachty, które skutecznie broniły najsłynniejsze trofeum żeglarskie na świecie – Puchar Ameryki.

Sobotni wieczór zakończy film „Berserk w Antarktyce”, który za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie „ostatnim z prawdziwych Wikingów”.

W niedzielę zostaną pokazane cztery filmy.

„Kapitan Kapitanów” to archiwalny film o bardzo ważnej postaci w historii polskiego szkolnictwa morskiego, kapitanie Konstantym Maciejewiczu. To właśnie on jest bohaterem jednej z najbardziej znanych książek marynistycznych „Znaczy Kapitan”.

„W kilwaterze szkunera Zaca” – to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku.

Pokaz filmu „Gorycz Zwycięstwa” będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR.

Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. „Przygody Dodo” to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Festiwal  odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni. Patronem medialnym jest Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Żeglarski.info oraz Trójmiasto.pl

Program:

 

SOBOTA 16 października / godz. 16.00 – 20.30

Latający Holender / Polska / 2009 / 51 min.

O łodziach i braciach / USA / 1985 / 55 min.

Berserk w Antarktyce / Norwegia / 2000 / 51 min.

 

NIEDZIELA 17 października / godz. 16.00 – 20.30

Kapitan kapitanów / Polska / 1969/ 25 min.

W kilwaterze szkunera Zaca / USA / 1978-2005 / 51 min.

Gorycz zwycięstwa / Polska / 1981 / 43 min.

Przygody Dodo / Belgia / 2015 / 55 min.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.
Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek: www.jachtfilm.pl

 

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu, lub innych zmian wynikających z aktualnych obostrzeń epidemiologicznych.

Andrzej Minkiewicz
Tel 603 918 469
andrzej.minkiewicz@jachtfilm.pl

JachtFilm 2021

Aktualności