Kalendarium historyczne
WYCOFANIE ZE SŁUŻBY ORP BURZA
Tego dnia zasłużony niszczyciel ORP „Burza” został oficjalnie wycofany z listy jednostek bojowych Marynarki Wojennej. Czynną służbę zakończył już w roku poprzedzającym, wtedy też zapadała decyzja przekształcenia weterana w okręt – muzeum z miejscem postoju w Gdyni. Na okręcie rozpoczęły się prace adaptacyjne do nowej roli.
Biało-czerwoną wojenną banderę podniesiono na ORP „Burza” 10 sierpnia 1932 . W obliczu groźby wybuchu wojny w ramach realizacji rozkazu „Peking” trzy nasze niszczyciele – „Grom”, „Błyskawica” i właśnie „Burza” – wyszły z Gdyni 30 sierpnia 1939 roku kierując się do Wielkiej Brytanii.
ORP „Burza” aktywnie uczestniczył w wielu operacjach wojennych m.in. w obronie Norwegii, ewakuacji alianckich wojsk z Francji, osłonie konwojów atlantyckich, działaniach u brzegów Afryki Północnej. Wobec pogarszającego się stanu technicznego okręt przeszedł do rezerwy, a od listopada 1944 służył jako okręt szkolny. W styczniu 1946 okręt pełnił funkcję bazy okrętów podwodnych w Harwich, a w maju po ogłoszeniu decyzji o demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych opuszczono na nim polską banderę.
Na mocy międzynarodowych porozumień zapadła decyzja o powrocie ORP „Burza” do Polski. W połowie lipca 1951 holownik PRO „Swarożyc” przyholował „Burzę” do Gdyni. Rozpoczęto na nim prace remontowo-modernizacyjne. Po przezbrojeniu okręt wyposażono w cztery pojedyncze armaty B-34-U kal. 100 mm, cztery stanowiska zdwojonych dział plot. 37 mm i nowe wyrzutnie bomb głębinowych. Wyraźnej zmianie uległa także sylwetka okrętu, w miejsce trzech pojedynczych kominów, ustawiono jeden szeroki i drugi wąski. Wreszcie 3 kwietnia 1955 wcielono ORP „Burza” w skład Marynarki Wojennej PRL jako okręt obrony przeciwlotniczej.