A
a

Kalendarium historyczne

ZWYCIĘSTWO FLOTYLLI PIŃSKIEJ POD CZARNOBYLEM

Na lewym skrzydle rozwijającej się od 25 kwietnia 1920 operacji kijowskiej, przemieszczały się wraz z nacierającymi oddziałami lądowymi, jednostki Flotylli Pińskiej. W odpieraniu szturmujących Czarnobyl polskich wojsk, wzięły udział okręty sowieckiej Flotylli Dnieprzańskiej. Już w godzinach rannych 27 kwietnia Polacy, wsparci plutonem marynarzy Flotylli desantowanych z okrętów, opanowali port czarnobylski.

Jednostki Flotylli Dnieprzańskiej po wycofaniu się na odległość ok. 7-8 km od Czarnobyla, rozpoczęły ostrzał artyleryjski polskich oddziałów. Doszło do starcia dwóch formacji rzecznych - przeciwko statkowi uzbrojonemu Pancerny-1 (2 armaty 75 mm) i 4 motorówkom uzbrojonym, stanęło 6 opancerzonych i uzbrojonych jednostek sowieckich. Po kilkugodzinnej wymianie ognia zespół polski rozpoczął manewry w kierunku przeciwnika. Momentem przełomowym ok. godz. 10.00 było trafienie pociskiem z Pancernego-1 w komorę amunicyjną statku Gubitielnyj. Okręty sowieckie odkotwiczyły i rozpoczęły odwrót. Polacy ruszyli w pościg - zanotowano kolejne trafienia na dwóch okrętach sowieckich, które po wzięciu na hol, wraz z resztą zespołu odeszły na Dniepr. Niestety na skutek intensywnie prowadzonego ostrzału, rozszczelniło się poszycie kadłuba i Pancerny-1 zaczął nabierać wody. Polacy przerwali pościg, także ze względu na wciąż utrzymującą się przewagę po stronie sowieckiej i wrócili do Czarnobyla.

statek uzbrojony Pancerny-1

Motorówki uzbrojone Flotylli Pińskiej

Desant marynarzy

W porcie zdobyto kilkanaście jednostek rzecznych różnego przeznaczenia, łącznie z pływającymi warsztatami.
Po porażce, statki uzbrojone Flotylli Dnieprzańskiej jeszcze kilkakrotnie dokonywały wypadów pod Czarnobyl, ostrzeliwując miasto. Na skutek postępującej ofensywy polskiej wycofały się jednak na Dniepr w kierunku Kijowa.
Zwycięskie starcie pod Czarnobylem było największą bitwą flotylli rzecznych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920.

Muzeum / Kalendarium Historyczne